Założenie prądu – ile to kosztuje?

W dzisiejszych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez elektryczności.  Ile kosztuje założenie prądu? Jakie formalności trzeba załatwić?

Instalacja elektryczna wewnątrz

Pierwszym krokiem jest oczywiście założenie instalacji elektrycznej wewnątrz budynku. Warto to zadanie powierzyć profesjonaliście, który posiada odpowiednie uprawnienia. O instalacji należy także pamiętać przeprowadzając remont. Fachowiec oceni, że w jakim stanie jest instalacja i czy wymaga odnowienia.

Przyłączenie do sieci

Następnie należy załatwić formalności związane  przyłączeniem do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Wniosek o przyłącze należy złożyć u operatora systemu dystrybucyjnego. Dystrybutor ma 30 dni na odpowiedź. Wnioskodawca otrzymuje propozycję umowy przyłącza oraz listę warunków, jakie trzeba spełnić.

Koszt przyłączenia do sieci

To ile będzie nas kosztować założenie prądu zależy od mocy przyłączeniowej, długości przyłącza a także czy będzie to przyłącz napowietrzne czy kablowe. Stawki oscylują wokół kwoty 50 zł za 1kW (przyłącze napowietrzne) do 75 zł za 1 kW (przyłącze kablowe). Dodatkowo za każdy metr przyłącza ponad 200 m dystrybutor nalicza 30-40 zł za 1 m. Pracę związane z budową przyłącza trwają średnio kilka tygodni.

Gotowość instalacji

Jeśli wszystkie prace zostały wykonane to można składać oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej. Taki dokument potwierdza, że instalacja jest gotowa do załączenia jej pod napięcia. Z kolei operator wystawia oświadczenie, że wykonał przyłączenie.

Umowa na prąd

Ostatnim krokiem jest zawarcie umowy kompleksowej lub osobnej umowy na sprzedaż i dystrybucje prądu. Wówczas pozostaje tylko kwestia założenia licznika przez dystrybutora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *