Awaria prądu? Najpierw sprawdź korki!

Zanim zadzwonisz po pogotowie energetyczne sprawdź zwane potocznie korkami bezpieczniki. Być może to one są przyczyną, że nie masz prądu.

Rola bezpieczników

Bezpieczniki mają za zadanie chronić instalacje elektryczną w naszym domu czy mieszkaniu przed uszkodzeniem lub spaleniem. Są swego rodzaju zabezpieczeniem przed zbyt dużym przepływem energii elektrycznej. Jeśli sieć jest przeciążona to bezpieczniki przepalają się. Jeśli nie ma prądu to w pierwszej kolejności należy sprawdzić właśnie bezpieczniki. W przypadku spalonego bezpiecznika ma miejsce zamknięcie obwodu – w ten sposób chronione są nasze sprzęty podłączone do instalacji.

Rodzaje bezpieczników

Wyróżniamy takie rodzaje tzw. korków jak: instalacyjne, aparatowe, stacyjne oraz specjalne. W instalacjach domowych najczęstsze zastosowanie mają bezpieczniki instalacyjne. Z kolei najpopularniejszym rodzajem tych bezpieczników są bezpieczniki topikowe. Składają się z gniazda, główki, wkładki topikowej (umieszona w obudowie porcelanowej) oraz wstawki topikowej (stosowana w przypadku bezpieczników do 60A).  Poza tym w sklepach są dostępne bezpieczniki automatyczne oraz termiczne. W przypadku tych pierwszych bezpieczników po ich zadziałaniu nie trzeba dokonywać ich wymiany. Z kolei bezpieczniki termiczne reagują na temperaturę jaka panuje w ich otoczeniu. Jeśli dana temperatura zostanie przekroczona to następuje odcięcie obwodu w instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *