Awarie energetyczne w całym kraju

Kilka dni temu przechodzące przez Polskę nawałnice spowodowały bardzo liczne awarie prądu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że bez prądu było około 180 tys. odbiorców. W niektórych częściach kraju do dziś trwa usuwanie awarii.

Brak prądu po burzach

Po burzach, które w czwartek i piątek przeszły nad Polską setki tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Najgorsza sytuacja panowała w województwie wielkopolskim, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim. W poniedziałek bez prądu pozostawało jeszcze 40 tysięcy odbiorców. W czasie burzy wiatr wiał z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. Jego efektem były połamane drzewa, pozrywane dachy oraz uszkodzone sieci elektroenergetyczne. Najwięcej linii wysokiego napięcia zostało uszkodzonych w województwie pomorskim oraz kujawsko-pomorskim.

Bonifikaty i odszkodowania za brak prądu

Niewielu odbiorców wie, że brak energii elektrycznej można otrzymać bonifikatę. Mogą o nią wnioskować zarówno odbiorcy biznesowi, jak i indywidualni. W przypadku niedotrzymania przez dystrybutora odpowiednich parametrów dostarczanej energii elektrycznej odbiorca ma prawo do bonifikaty, której wysokość jest określona w taryfie energetycznej danego dystrybutora. Warto dodać, że bonifikata jest przyznawana tylko w sytuacji, gdy przerwa w dostawie energii przekroczy dopuszczalny limit. Od dystrybutora można także otrzymać odszkodowanie za straty powstałe w wyniku braku prądu. Tutaj także należy wystąpić do firmy energetycznej o wypłacenie odszkodowania. We wniosku należy wykazać szkodę oraz podać wysokość odszkodowania. Taki wniosek należy złożyć w ciągu maksymalnie 180 dni od zniesienia ograniczeń w dostarczaniu energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *